- EDUKATIVNÍ SETKÁNÍ, VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY
Cílem edukativních setkání je posilovat informovanost, schopnosti a dovednosti, které umožňují lépe se starat o své duševní zdraví, lépe se vyrovnávat s potížemi, jež souvisejí s duševním onemocněním, a vést kvalitní, naplňující život.
(Edukaci a podporu nabízíme stejně tak lidem s vlastní zkušeností s nemocí, jako lidem, kteří prožívají nemoc zprostředkovaně, často jí dostatečně nerozumí a nevědí, jak se s touto zkušeností sžít, jak podpořit svého blízkého a jak se také v této náročné situaci starat o sebe sama, kde najít pomoc apod.)
Edukativní setkání mají různou formu a jejich podoba vždy odpovídá příslušnému tématu. Podle toho se pak jedná např. o besedu, jindy více o přednášku s následnou diskusí apod. Některá setkání, týkající se např. komunikace, mezilidských vztahů apod., jsou současně podpůrnými.
Tématy pro setkání jsou proto např.
* co aktuálně víme o duševních onemocněních, jejích projevech a způsobech léčby
* co znamená pojem zotavení a jak jej dosáhnout
* co dělat pro podporu zdraví duševního i tělesného
* jak rozpoznat zhoršení zdravotního stavu, jaká opatření v tom případě provádět, koho a o jakou pomoc požádat (krizový plán)
* jak se vypořádat s pocity neporozumění, odmítání, osamělosti, nebo únavy z těžkostí, jež duševní nemoc v každodenním životě způsobuje
* jaké jsou dostupné zdroje podpory a pomoci - zdravotní služby, sociální služby, svépomocné spolky, komunitní podpora...
* lidská a občanská práva, práva pacienta; jak se těchto práv domoci v případě, že jsou porušována
Další témata navrhují členové spolku podle své aktuální potřeby a zkušenosti, např.
* jak mluvit o své nemoci a jejích projevech se členy domácnosti, jak jim usnadnit pochopení situace a jak zlepšit vzájemné soužití
* jak hledat vyhovující zaměstnání, jak si je udržet, zda a případně jak mluvit o své nemoci s kolegy
* jak účelně hospodařit s kolísavým finančním příjmem, jaké jsou dostupné sociální dávky apod.
-----
V roce 2024 je realizován program PĚTICE SETKÁNÍ S NADHLEDEM, jehož náplní je získání nového náhledu na proces zotavení z duševní nemoci a doplnění znalostí a dovedností potřebných pro udržování stavu zotavení.